Läkemedel

Värkpiller orsakar huvudvärk??

2012-03-05 12:13 #0 av: [Mairah]

Hittade en gammal artikel i DN där det står om att för mycket överanvändande av receptfria huvudvärkstabletter kan orska kronisk huvudvärk, istället för att hjälpa.

Läs själva här:

http://www.dn.se/nyheter/vetenskap/varkpiller-orsakar-huvudvark

Anmäl
2012-03-05 12:15 #1 av: Geru

Ja, det är inte bra att använd huvudvärkstabletter i för stor mängd. Har du huvudvärk som håller i sig länge så ska man gå till en läkare:p

Anmäl
2012-03-05 13:23 #2 av: walkinbeauti

Blir inte alls förvånad om det är så och samma om man använder för mycket riskerar man att bli imun mot huvudvärkspiller och får då konstant huvudvärk.

Tror det finns bättre lösningar än dom tabletterna.

Anmäl

Bli medlem på iFokus

För att kunna delta i diskussionen måste du bli medlem på iFokus. Det går snabbt, enkelt, och kostar ingenting. Medlemskapet ger dig tillgång till över 300 sajter.