Läkemedel

Huvudvärk i samband med medicinering...

2013-01-15 15:28 #0 av: [PysselMatten]

Måste bara fråga om det är någon som har något bra tips på hur man kan motverka huvudvärk som biverkning vid medicinering...

 

Äter en medicin som har vars vanligaste biverkning är att man får huvudvärk...vilket jag har...konstant...

 

Tar tacksamt emot alla tips jag kan få...

(kan inte byta medicin eftersom det är det enda alternativet jag har)

Anmäl
2013-01-16 14:36 #1 av: IaMiaMaria

Lite svårt att ge tipps beroende på vilken medicin det är och vad som är orsaken till att den ger huvudvärk.

Är det en vätskedrivande medicin så kan den ju ge huvudvärk för att du ev blir uttorkad.

Har man annars svåra biverkningar av en medicin så är det ju att testa att ändra dosen eller byta till en liknande men som du tyvärr inte kunde.

Så då är det väl till att behandla biverkningen då tyvärr med huvudvärkstabletter.

Men om det är så att du ganska nyss börjat med mecinen så kan kroppen vänja sig vid den efter ett tag och din huvudvärk förvinner.

Anmäl
2013-01-16 21:27 #2 av: Snurpan83

Det var inte lätt att ge nåt bra tips tyvärr.. eftersom du inte heller kan byta... Knepigt :/

 

Anmäl
2013-01-17 19:39 #3 av: qawqaw

det beor nog helt på vilken sorts medicin det gäller tror jag.

Anmäl

Bli medlem på iFokus

För att kunna delta i diskussionen måste du bli medlem på iFokus. Det går snabbt, enkelt, och kostar ingenting. Medlemskapet ger dig tillgång till över 300 sajter.